Spolek přátel Jelínkovy slivovice

Tradice a atmosféra palírenství má krásnou podstatu: setkávání se, ochutnávání a předávání si zkušeností. Láska k ovoci, ovocným destilátům a úcta k tradici palírenství na Valašsku vedly k založení Spolku přátel Jelínkovy slivovice.


Zakládající členové spolku si vytkli jeden základní cíl: šířit a rozvíjet dobré jméno Jelínkovy slivovice jako součásti naší národní historie.

Členové spolku se každoročně setkávají na tradičním Jelínkově vizovickém koštu a Pravé valašské zabijačce.

 

V současné době je Spolek přátel Jelínkovy slivovice naplněn, v případě zájmu o zařazení na čekací listinu nás prosím kontaktujte na spolek@rjelinek.cz, děkujeme.


Podrobné informace o členství ve Spolku přátel Jelínkovy slivovice naleznete ve stanovách spolku přátel Jelínkovy slivovice nebo zasláním dotazu na e-mail spolek@rjelinek.cz.
                                                                                                                     

Stanovy spolku přátel Jelínkovy slivovice

17. ročník Jelínkova vizovického koštu

V pátek 16. srpna 2019 proběhl v prostorách firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. již 17. ročník Jelínkova vizovického koštu. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 1 103 vzorků v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice, vínovice a ostatní ovocné destiláty. Nejpočetnější kategorií byla i letos slivovice v zastoupení 504 vzorků.

 

Hodnocení proběhlo v průběhu pátečního odpoledne. Celkem se na něm podílelo 302 hodnotitelů, kteří byli rozděleni do 41 komisí, z nichž jedna byla finálová. Vzorky byly hodnoceny anonymně na základě stanovených kritérií, kterými jsou: jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence).

 

Absolutním vítězem koštu se stal Jan Šedík se svou slivovicí, která získala 19,48 bodů. Cena absolutnímu vítězi byla předána na v rámci nedělního programu 52. Vizovickém Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se stalo Jílové u Prahy. Vítězem pěstitelského pálení u firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. se stal pan Radomír Beníček z Uherského Brodu s přihlášenou rynglovicí. Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni v den koštu ve večerních hodinách a mimo cenného titulu získají také hodnotné ceny.   

 

Katalog 17. Jelínkova vizovického koštu s kompletními výsledky je ke stažení ZDE.

16. Pravá valašská zabijačka

Máme za sebou 16. Pravou valašskou zabijačku, která proběhla v pátek 15. listopadu na nádvoří firmy RUDOLF JELÍNEK. Na akci se potkalo 407 účastníků, z nichž bylo 197 spolkařů, a oslavovali jsme společně 30 let svobody a demokracie. 

 

Atmosféru tématu jsme započali cinkáním klíči, dále jsme se do minulosti přemístili díky dobovým kostýmům či fotografiím a transparentům, které byly po areálu umístěny.

 

Spolkaři bez hranic patří k tradičnímu programu zabijačky. Hry, při níž mezi sebou členové spolku soutěží, za účelem získat co nejvíce bodů a najít „prase“. Nejlepší 3 dvojice byly opět ohodnoceny krásnými cenami. V Jelínkově koštovně atmosféru zpříjemňovala cimbálová muzika Čardáš a na památku bylo možné nechat se ztvárnit od oblíbených kreslířů karikatur.

 

Tradiční součástí zabijačky byla také Tour de Vizovická. Letos se chutnaly odrůdy, které byly sbírány roku 2018. Tohoto programu se účastnilo celkem 132 degustátorů, kteří jako nejlepší vzorek vybrali slivovici z odrůdy Presenta.