Spolek přátel Jelínkovy slivovice

Tradice a atmosféra palírenství má krásnou podstatu: setkávání se, ochutnávání a předávání si zkušeností. Láska k ovoci, ovocným destilátům a úcta k tradici palírenství na Valašsku vedly k založení Spolku přátel Jelínkovy slivovice.


Zakládající členové spolku si vytkli jeden základní cíl: šířit a rozvíjet dobré jméno Jelínkovy slivovice jako součásti naší národní historie.

Členové spolku se každoročně setkávají na tradičním Jelínkově vizovickém koštu a Pravé valašské zabijačce.


V současné době nové členy do Spolku přátel nepřijímáme.


Podrobné informace o členství ve Spolku přátel Jelínkovy slivovice naleznete ve stanovách spolku přátel Jelínkovy slivovice nebo zasláním dotazu na e-mail spolek@rjelinek.cz.
                                                                                                                     

Stanovy spolku přátel Jelínkovy slivovice

 

Termíny akcí pro rok 2019

 

Pravá valašská zabijačka 15.11.2019

17. ročník Jelínkova vizovického koštu

V pátek 16. srpna 2019 proběhl v prostorách firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. již 17. ročník Jelínkova vizovického koštu. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 1 103 vzorků v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice, vínovice a ostatní ovocné destiláty. Nejpočetnější kategorií byla i letos slivovice v zastoupení 504 vzorků.

 

Hodnocení proběhlo v průběhu pátečního odpoledne. Celkem se na něm podílelo 302 hodnotitelů, kteří byli rozděleni do 41 komisí, z nichž jedna byla finálová. Vzorky byly hodnoceny anonymně na základě stanovených kritérií, kterými jsou: jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence).

 

Absolutním vítězem koštu se stal Jan Šedík se svou slivovicí, která získala 19,48 bodů. Cena absolutnímu vítězi byla předána na v rámci nedělního programu 52. Vizovickém Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se stalo Jílové u Prahy. Vítězem pěstitelského pálení u firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. se stal pan Radomír Beníček z Uherského Brodu s přihlášenou rynglovicí. Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni v den koštu ve večerních hodinách a mimo cenného titulu získají také hodnotné ceny.   

 

Katalog 17. Jelínkova vizovického koštu s kompletními výsledky je ke stažení ZDE.

15. Pravá valašská zabijačka

Máme za sebou 15. Pravou valašskou zabijačku, která proběhla v pátek 16. listopadu a na které se potkalo 422 účastníků.

 

Tématem pro letošní zabijačku byly oslavy 100 let založení republiky, při té příležitosti přijel spolkaře přívítat a pozdravit pan prezident Tomáš G. Masaryk. 

 

Následně mohli spolkaři shlédnout písečnou animaci v podání Mariky Koňařové, které se zabývala vývojem společnosi RUDOLF JELÍNEK. Na nádvoří probíhalo komentované porcování prasete panem Karlem Pilčíkem – předsedou Českého svazu zpracovatelů masa.

 

Mezi další doprovodný program již tradičně patřily hra Spolkaři bez hranic, při níž mezi sebou soutěžili členové spolku o hodnotné ceny. V Jelínkově koštovně atmosféru zpříjemňovala kapela Event Jazz Trio, která se návštěvníkům natolik líbila, že musela své představení prodloužit. Jako památku si spolkaři mohli odnést fotografii z fotokoutku.

 

Tradiční součástí zabijačky byla také Tour de Vizovická 2017, které se zúčastnilo celkem 126 degustátorů, kteří jako nejlepší vzorek vybrali slivovici z odrůdy Valjevka.