Spolek přátel

Spolek přátel Jelínkovy slivovice

Tradice a atmosféra palírenství má krásnou podstatu: setkávání se, ochutnávání a předávání si zkušeností. Láska k ovoci, ovocným destilátům a úcta k tradici palírenství na Valašsku vedly k založení Spolku přátel Jelínkovy slivovice.


Zakládající členové spolku si vytkli jeden základní cíl: šířit a rozvíjet dobré jméno Jelínkovy slivovice jako součásti naší národní historie.

Členové spolku se každoročně setkávají na tradičním Jelínkově vizovickém koštu a Pravé valašské zabijačce.


V současné době nové členy do Spolku přátel nepřijímáme.


Podrobné informace o členství ve Spolku přátel Jelínkovy slivovice naleznete ve stanovách spolku přátel Jelínkovy slivovice nebo zasláním dotazu na e-mail spolek@rjelinek.cz.
                                                                                                                     

Stanovy spolku přátel Jelínkovy slivovice

 

TERMÍNY AKCÍ PRO ROK 2018:

 

17. 08. 2018      16. JELÍNKŮV VIZOVICKÝ KOŠT

16. 11. 2018       PRAVÁ VALAŠSKÁ ZABIJAČKA

16. ročník Jelínkova vizovického koštu

V pátek 17. srpna 2018 proběhl v prostorách firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. již 16. ročník Jelínkova vizovického koštu. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 965 vzorků v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice, vínovice a ostatní ovocné destiláty. Nejpočetnější kategorií byla i letos slivovice.

Hodnocení proběhlo v průběhu pátečního odpoledne. Celkem se na něm podílelo 274 hodnotitelů, kteří byli rozděleni do 41 komisí, z nichž jedna byla finálová. Vzorky byly hodnoceny anonymně na základě stanovených kritérií, kterými jsou: jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence).

Absolutním vítězem koštu se stal Radomír Beníček se svou rynglovicí. Cena vítězi byla předána na v rámci nedělního programu 51. Vizovickém Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se staly Vřesovice. Vítězem pěstitelského pálení u firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. se stal pan Pavel Chmela ze Zlína s přihlášenou jablkovicí. Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni v den koštu ve večerních hodinách a mimo cenného titulu získají také hodnotné ceny.   

Katalog 16. Jelínkova vizovického koštu s kompletními výsledky je ke stažení ZDE.

14. ROČNÍK PRAVÉ VALAŠSKÉ ZABIJAČKY

Měsíc listopad, Spolek přátel Jelínkovi slivovice a Pravá valašská zabijačka, to jsou atributy, které již tradičně patří k sobě. V krátkosti bychom vám rádi nabídli malé ohlédnutí za letošním, jak jinak, než opět povedeným ročníkem. Není náhodou, že program byl zahájen prezentací valašských ogarů a cérek. To proto, že letošním tématem bylo Valašsko, náš milovaný region a právě valašský dresscode byl vítán. Děkujeme všem, kteří se svou kreativitou zapojili a přišli ve valašských krojích nebo alespoň s valaškou za pasem. Zabijačka měla letos hojnou účast, téměř 420 návštěvníků a z nich 193 „Spolkařů“.

Specialitou programu bylo divadelní představení Vivat Trnkobraní pojednávající o historii pálení švestek a výrobě slivovice ve Vizovicích a všemu co k tématu patří. Představení bylo pojato s humorem a místy i s trošku drsnější valašskou nadsázkou a také díky tomu herci sklidili velký aplaus. 

Celé představení si můžete prohlédnout ZDE. 

O dobrou náladu se postarala jak Vizovická slivovice, tak i hudební skupina Fleret či cimbálová muzika Čardáš, které jak všichni víte jsou na Valašsku doma.

V 19 hodin započalo přísné valašské klání Spolkařů bez hranic. Z originálních disciplín jmenujme například trojboj bači nebo pojídání povidlových knedlíků.

Již tradičně proběhla i degustace jednoodrůdových slivovic z vizovických sadů z lokality Těchlov, z povedené sklizně roku 2016. Mezi pěti degustovanými slivovicemi nejvíce chutnala odrůda Čačanská rodná, která bude stočena v limitovaném počtu lahví a do prodeje uvedena v březnu 2018. 

Těšíme se na ni, na vás a také na další ročník Pravé valašské zabijačky pořádané společností RUDOLF JELÍNEK a.s pro své věrné příznivce.